Piece na pellet – Dlaczego warto?

Dziś już coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest, by w każdej sytuacji wybierać jeśli to możliwe ekologiczne rozwiązania. W związku z tym tradycyjne piece węglowe zastępowane są przez rozwiązania bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się w ostatnim czasie piece na pellet.

Czym jest pellet?

Pellet jest jednym z typów biopaliw, który powstaje przy wykorzystaniu biomasy, głównie wysoce sprasowanych trocin i wiórów drzewnych (tworzących granulat wielkości 6 lub 8 mm). Pellet charakteryzuje się wysokimi właściwościami energetycznymi, przez co zaliczanych jest do grupy najefektywniejszych źródeł energii. Ponadto do jego zalet można zaliczyć również:

  • dużą wygodę użytkowania,
  • niską emisję dwutlenku i innych szkodliwych gazów,
  • biodegradowalność (w wyniki spalania popiołu powstaje znikoma ilość popiołu, którą jednak można spożytkować – będzie to doskonały nawóz organiczny),
  • łatwy transport i magazynowanie.

Kotły zasilane pelletem poza tym, że są ekologiczne i ekonomiczne, są również bardzo proste w montażu i instalacji, Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania. Warto pamiętać jednak o tym, że korzystanie z pieców na pellet będzie korzystne szczególnie w przypadkach, w których ich montaż jest zaplanowany już na wczesnym etapie projektowania domu.

Jaki piec na pellet  będzie najlepszy?

Nowoczesne piece na pellet są w pełni zautomatyzowane, przez co praktycznie nie wymagają od właściciela zbytniej uwagi. Wybór odpowiedniego pieca na pellet będzie miał duży wpływ na efektywność spalania biomasy, a tym samym wydajność kotła. Warto jednak pamiętać o tym, by poza parametrami technicznymi mieć na względzie również to, czy piec posiada wszystkie niezbędne certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo jego użytkowania. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze pieca? Ważny jest przede wszystkim sposób, w jaki popiół będzie usuwany z paleniska. Najlepsze rozwiązanie do specjalny pojemnik, który należy od czadu do czasu opróżnić. Dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w modele, posiadające automatyczną funkcję czyszczenia rur. Warto również zwrócić uwagę na właściwości palnika, żywotność rur oraz obecność i funkcjonowanie podajnika.

Dlaczego inwestycja w piece na pellet to dobre rozwiązanie?

Korzystanie z piecy zasilanych pelletem daje wiele korzyści. Jest to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale również i niezwykle wygodne, przede wszystkim ze względu na wyposażenie pieca w specjalne, w pełni zautomatyzowane podajniki. Ponadto pellet jest znacznie bardziej wydajny niż węgiel, przez co inwestycja w piec (który do najtańszych nie należy) zwraca się bardzo szybko. Choć kotły są urządzeniami niezwykle wydajnymi, to należy pamiętać o tym, że jakość spalania zależna jest w dużej mierze do jakości zastosowanego pelletu.