Od czego zacząć palenie w kotle na pellet? Czy są jakieś kroki, które muszę wykonać?

Samo ogrzewanie domu, czy innych innych budynków co do samej instalacji C.O. niczym się nie różni. Co więcej , nie ma też zasadniczej różnicy pomiędzy kotłami na węgiel – ekogroszek, a kotłami na pellet drzewny.

Szukając różnicy pomiędzy kotłem na węgiel, a kotłem na pellet, z pewnością można wymienić jedną, a mianowicie znacznie mniejszą emisyjność w przypadku spalania w kotłach na pellet. Wydaje się to bardzo logiczne ponieważ zawsze suchy materiał drzewny będzie emitował do środowiska mniej szkodliwych substancji, niż nawet wysokokaloryczny węgiel. Tak jest w przypadku kotły na pelet.

Zanim bezpieczne ogrzewanie, najpierw bezpieczny montaż.

Sam montaż kotła na pellet niczym nie różni się od montażu kotła węglowego. W obu przypadkach niezbędne jest spełnienie podstawowych warunków, w tym warunków bezpieczeństwa.

Kupując kocioł może mieć pewność, ze jest on bezpieczny. Wynika to przede wszystkim z wymaganych atestów oraz gwarancji producenta. Takiego przekonania, a zarazem zaufania nie możemy mieć jeśli chodzi o instalację kominową. Nie zawsze właściciel domu włada szczegółowa dokumentacją, sporządzoną przez wykonawcę. Należy zatem zacząć od sprawdzenia czy zakupiony przez nas kocioł będzie mógł być podłączony do instalacji prawidłowo i bezpiecznie.

Zakładamy z góry, że montażem kotła zajmie się osoba przeszkolona i uprawniona. Skoro wydajemy niemałą sumę na instalację i sam kocioł, dołóżmy wszelkich starań, aby upewnić się, że fachowiec, który zajmie się montażem kotła na pellet w naszej kotłowni na pewno wykona to jak należy.

W przypadku instalacji grzewczych kwestia profesjonalnego montażu jest o tyle ważna i poważna, że od tego zależy nie tylko sprawne działanie, ale również maksymalnie ekonomiczne wykorzystanie przewidzianych możliwości kotła, a przede wszystkim bezpieczeństwo domowników.

Najlepiej zatem, aby samemu nie podejmować żadnych czynności zanim nasz kocioł nie zacznie pracować po sprawdzeniu wszystkich niezbędnych parametrów przez specjalistę. Wszystkiego dowiemy się od niego, a potem możemy już tylko cieszyć ciepłem w domu i wygodną obsługą.”

Czy pompa ciepła musi stać w pomieszczeniu ogrzewanym?

„Pompa ciepła nie musi być umieszczona w pomieszczeniu ogrzewanym. Co ważne, nie wymaga ona także żadnego specjalnego pomieszczenia. Innymi słowy, nie na konkretnych wytycznych co do tego, w jakim pomieszczeniu powinna być ustawiona. Decydując o umiejscowieniu pompy ciepła, przede wszystkim pod uwagę wziąć należy takie czynniki jak wielkość całego systemu oraz poziom hałasu, jaki pompa generuje w trakcie swojej pracy. Nie bez znaczenia jest również łatwy dostęp do urządzenia.

Montaż pompy ciepła wewnątrz budynku

Pompa ciepła przeznaczona do montażu wewnątrz budynku ma wielkość średniej wielkości lodówki. W zależności od konkretnego systemu grzewczego urządzenia wymagana jest inna ilość osprzętu. Jeśli instalacja rozbudowana jest o klasyczne grzejniki, wówczas niezbędne jest znalezienie dodatkowego miejsca na osobną pompę obiegową oraz zbiornik buforowy. Jak wspomniano na początku, wybierając miejsce do montażu pompy ciepła, pamiętać trzeba o generowanym przez nią hałasie. Choć nie jest to urządzenie bardzo głośne, to przy dłuższej pracy wydawany dźwięk może być dość irytujący. Dlatego pompy ciepła nie powinno się montować w pobliżu sypialni i salonu. Urządzenie powinno być jak najbardziej oddalone od tych pomieszczeń.

Montaż pompy ciepła na zewnątrz budynku

Na rynku dostępne są modele pomp ciepła, które przeznaczone są do montażu zewnętrznego. Urządzenia te charakteryzują się odporną budową, która najczęściej wykonywana jest z metalu zabezpieczonego wytrzymałą powłoką ochronną. Zabezpiecza ona pompę ciepła przed negatywnymi działaniami warunków atmosferycznych. Jeśli planuje się montaż pompy ciepła na zewnątrz, to najlepiej będzie umieścić ją przy ścianie zewnętrznej. Zapewni to dobre połączenie z instalacją dolnego źródła. Pamiętać jednak trzeba, że odległość między pompą a ścianą wynosić powinna od 30 do 150 cm. Dzięki temu urządzenie będzie mogło pobierać powietrze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Jak zatem widać, pompa ciepła powietrze woda wcale nie muszą być montowane w pomieszczeniu ogrzewanym. Dla urządzenia można znaleźć takie miejsce, które będzie najbardziej optymalne.”