Od czego zacząć palenie w kotle na pellet? Czy są jakieś kroki, które muszę wykonać?

Samo ogrzewanie domu, czy innych innych budynków co do samej instalacji C.O. niczym się nie różni. Co więcej , nie ma też zasadniczej różnicy pomiędzy kotłami na węgiel – ekogroszek, a kotłami na pellet drzewny.

Szukając różnicy pomiędzy kotłem na węgiel, a kotłem na pellet, z pewnością można wymienić jedną, a mianowicie znacznie mniejszą emisyjność w przypadku spalania w kotłach na pellet. Wydaje się to bardzo logiczne ponieważ zawsze suchy materiał drzewny będzie emitował do środowiska mniej szkodliwych substancji, niż nawet wysokokaloryczny węgiel. Tak jest w przypadku kotły na pelet.

Zanim bezpieczne ogrzewanie, najpierw bezpieczny montaż.

Sam montaż kotła na pellet niczym nie różni się od montażu kotła węglowego. W obu przypadkach niezbędne jest spełnienie podstawowych warunków, w tym warunków bezpieczeństwa.

Kupując kocioł może mieć pewność, ze jest on bezpieczny. Wynika to przede wszystkim z wymaganych atestów oraz gwarancji producenta. Takiego przekonania, a zarazem zaufania nie możemy mieć jeśli chodzi o instalację kominową. Nie zawsze właściciel domu włada szczegółowa dokumentacją, sporządzoną przez wykonawcę. Należy zatem zacząć od sprawdzenia czy zakupiony przez nas kocioł będzie mógł być podłączony do instalacji prawidłowo i bezpiecznie.

Zakładamy z góry, że montażem kotła zajmie się osoba przeszkolona i uprawniona. Skoro wydajemy niemałą sumę na instalację i sam kocioł, dołóżmy wszelkich starań, aby upewnić się, że fachowiec, który zajmie się montażem kotła na pellet w naszej kotłowni na pewno wykona to jak należy.

W przypadku instalacji grzewczych kwestia profesjonalnego montażu jest o tyle ważna i poważna, że od tego zależy nie tylko sprawne działanie, ale również maksymalnie ekonomiczne wykorzystanie przewidzianych możliwości kotła, a przede wszystkim bezpieczeństwo domowników.

Najlepiej zatem, aby samemu nie podejmować żadnych czynności zanim nasz kocioł nie zacznie pracować po sprawdzeniu wszystkich niezbędnych parametrów przez specjalistę. Wszystkiego dowiemy się od niego, a potem możemy już tylko cieszyć ciepłem w domu i wygodną obsługą.”