Omówienie sposobów sterowania pompą ciepła

W systemie z pompą ciepła bardzo ważny element stanowi sterownik. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko zapewnienie komfortu w pomieszczeniach, ale też utrzymanie wysokiej sprawności urządzenia. Ten drugi czynnik jest tym wyższy, im niższa jest temperatura wody w instalacji grzewczej.
 

Sterowanie pogodowe

Najlepsze rozwiązanie zdaje się stanowić sterownik, który na bieżąco ocenia minimalną temperaturę wody umożliwiającą ogrzanie pomieszczenia. Wtedy jest w stanie uruchamiać urządzenie w przypadku spadku temperatury wody w instalacji. Taką rolę pełnią sterowniki pogodowe. Weryfikują one temperaturę zewnętrzną i podczas jej zmiany dostosowują wydajność systemu grzewczego do zmieniających się potrzeb energetycznych budynku. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie komfortu termicznego przy niskiej temperaturze wody w instalacji i wysokiej sprawności pompy ciepła.
 

Kontrola zdalna

Zdalna kontrola pracy systemu za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Po ściągnięciu aplikacji można w łatwy sposób dostosować parametry pracy pompy ciepła i instalacji do indywidualnych potrzeb. Taka opcja umożliwia też szybką reakcję w razie wystąpienia awarii w systemie grzewczym.
 

Wykorzystanie tańszej taryfy energetycznej

Niektórzy inwestorzy wykorzystują dwustrefową taryfę G12, w której w niektórych okresach cena prądu jest niższa. W takim przypadku istotne jest zaprogramowanie m.in. godzin podgrzewania wody do mycia. W taki sposób można obniżyć koszty eksploatacji.
 

Współpraca z fotowoltaiką

Coraz więcej inwestorów decyduje się na połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. To rozwiązanie umożliwia stworzenie tzw. systemu okołozeroenergetycznego, w którym, jak sama nazwa wskazuje, ilość wytwarzanej i zużywanej w budynku energii jest bliska zeru. System będzie tym bardziej efektywny, im lepsze jest wykorzystanie energii wytwarzanej przez fotoogniwa. Przy wyborze pompy ciepła warto zdecydować się na taki model, którego sterownik zapewnia możliwość współpracy z fotowoltaiką.