Parametry COP, SCOP, SPF – co oznaczają i na co zwrócić uwagę?

Niskie koszty ogrzewania pompą ciepła są z pewnością związane ze współczynnikami COP, SCOP i SPF. Te parametry są bardzo ważne przy wyborze idealnego urządzenia do swojego domu. Nic dziwnego, że pampy ciepła są coraz bardziej popularne w naszym kraju. To rozwiązanie oszczędne i wygodne dla każdego odbiorcy. Co oznaczają wspomniane parametry? Co warto wiedzieć?

 

Parametr COP

COP jest współczynnikiem efektywności pracy pompy ciepła. Wskazuje, ile pompa ciepła dostarcza ciepła do ogrzewania wnętrza, mając na względzie także ilość zużytej energii elektrycznej. Plusem jest to, że dzięki parametrowi można porównać pompy ciepła od różnych producentów. Im lepsze rozwiązania, tym wyższy poziom COP.

 

Parametr SCOP

Z pomocą parametru SCOP obliczymy, ile pompa ciepła zużyje prądu w ciągu sezony grzewczego lub w ciągu całego roku. W efekcie użytkownik dowie się, ile zapłaci za ogrzewanie domu pompą ciepła. Warto zauważyć, że SCOP jest ilością energii cieplnej, jaka dostarczana jest do ogrzewania domu, przy czym znaczenie ma też ilość zużytej energii elektrycznej w danym czasie. Wartości te są szacowane i pozwalają zobrazować warunki panujące w grzewczym sezonie. Wpływ na wartość tego czynnika mają:

  • rodzaj instalacji,
  • wahania temperatury,
  • moc grzewcza budynku.

Każdy użytkownik powinien wiedzieć, że im wyższe parametry SCOP i SPF, tym mniej energii elektrycznej zużyjemy do ogrzewania. Dzięki temu można liczyć na niższe rachunki.

 

Parametr SPF

SPF z kolei pozwala nam określić, ile zapłacimy za użytkowanie pompy ciepła. Wartość w tym wypadku jest liczona na bazie konkretnej pompy ciepła, użytkowanej w danym sezonie grzewczym, w określonych warunkach. Obliczenie współczynnika pozwoli uniknąć mały wydajnych rozwiązań i błędów projektowych oraz instalacyjnych.

Poszukując idealnego rozwiązania do swojego domu, warto mieć na uwadze powyższe wskaźnika. Pompa ciepła jest efektywną formą ogrzewania, pod warunkiem,  że dobierzemy odpowiednią instalację, zgodnie z zapotrzebowaniem budynku i domowników.